Föreningen har fått två nya hedersledamöter

Föreningen har fått två nya hedersledamöter

Årsmötet i september beslutade om två nya hedersledamöter. Förre ordföranden i föreningen och alltjämt kansli- och medlemsansvarig funktionär samt internationell samordnare, Jan G Nilsson förärades denna hedersbetygelse, liksom även senior adviser i föreningen, Åke Persson som dessutom firar 50 (!) år som medlem i föreningen.

Under Åke Perssons 50 år som medlem har han haft en rad viktiga uppdrag i föreningen. Han har bland annat varit ordförande för Lantmäterikommittén, styrelseledamot och internationell samordnare, innan sin nuvarande roll som senior adviser. Utöver sitt föreningsengagemang är Åke Persson känd för sina 3D-utbildningar över hela landet. Han var dessutom lantmäterichef i Göteborgs stad under många år.

Även Jan G Nilsson har haft flera viktiga uppdrag i föreningen. Han precis som Åke Persson varit ordförande för Lantmäterikommittén. Jan G Nilsson har även varit styrelseledamot och framför allt föreningens ordförande, innan sina nuvarande roller som internationell samordnare samt kansli- och medlemsansvarig funktionär. Utöver föreningsengagemanget var Jan G Nilsson stadsingenjör i Kalmar kommun under många år.

 

Föreningens två nya hedersledamöter, Jan G Nilsson (längst till vänster) och Åke Persson (längst till höger) förärades diplom och blommor som överlämnades av ordförande Tommie Eriksson och vice ordförande Ingrid Persson Westberg.

Detta innehåll är bara åtkomligt för registrerade medlemmar. Om du är medlem, var god logga in. Vill du bli medlem? Registrera dig här nedan.

Inloggning för befintliga användare
   
Ny användarregistrering
*Obligatoriskt fält